Çaylar Jale Abla'dan

İzmir'de baba mesleği olan kıraathane işletmeciliğini 15 yıldır sürdüren Jale Büyükdemir, sadece mahallesinden değil, çevre ilçelerden gelen müşterilerin de göz bebeği konumunda. Geçen yıl İzmir Kahveciler Odası Başkanlığına aday olup 19 oyla kaybeden Büyükdemir, bir sonraki seçimde yeniden aday olacağını belirtti.

Çaylar Jale Abla'dan

İzmir’de baba mesleği olan kıraathane işletmeciliğini 15 yıldır sürdüren Jale Büyükdemir, sadece mahallesinden değil, çevre ilçelerden gelen müşterilerin de göz bebeği konumunda. Geçen yıl İzmir Kahveciler Odası Başkanlığına aday olup 19 oyla kaybeden Büyükdemir, bir sonraki seçimde yeniden aday olacağını belirtti.

İzmir’in Karabağlar ilçesi Poligon semtinde 15 yıldır kıraathane işleten Jale Büyükdemir, baba mesleğine dört elle sarılarak müşterilerine temiz ve güler yüzlü bir hizmet veriyor. Büyükdemir’in müşterileri arasında sadece mahalle sakinleri değil çevre ilçelerden gelen vatandaşlar da bulunuyor. Geçen yıl düzenlenen İzmir Kahveciler Odası Başkanlığına aday olan ancak 19 oy farkla kaybeden kadın kahveci, bir sonraki seçimlere şimdiden hazırlandığını ve yeniden aday olacağını söyledi.

“Kadınlar her işi yapabilir”

Babasının 55 yıl boyunca kıraathanecilik yaptığını ifade eden Büyükdemir, “Babam hastalandıktan sonra bu işi ben yapmaya başladım. ‘Kadından kahveci mi olur’ diyenler oldu. Bazı müşteriler beni görünce şaşırıyordu, zor olup olmadığını soruyordu ama kadınlar her işi yapabilir. Sabahın erken saatlerinde dükkanı açıp geceye kadar kapatmıyorum. Müşterilerle sürekli iç içeyim” dedi.

Yeniden aday olacak

Pandemi sürecinde meslek odasının esnafın yanında yer almadığını savunan Büyükdemir, “Pandemi sürecinde bağlı olduğumuz kurumlar bizim için hiçbir hamle yapmadı. Bizleri bir kenara ittiler. Odamız bizimle ilgili çalışma yapmadı. Oysa esnaf için bir şeyler yapılmalıydı. Bu yüzden geçen sene oda başkanlığı için aday oldum. Başkanlığı 19 oyla kaybettim. Karşımda 20 yıllık kemikleşmiş bir yapı vardı. Seçim konusundaki tecrübesizliğimden dolayı kaybettiğimi düşünüyorum. Ancak artık tecrübe sahibiyiz. Allah nasip ederse bir dahaki seçime yeniden gireceğiz. Seçim bizim için yeni başladı. Koltukla yükselmeyeceğiz, koltuktan güç alarak esnafa katkı sunmak için çalışacağız” diye konuştu.

“Çok temiz”

Büyükdemir’in 15 yıllık müşterisi Uğur Tuna, “Sabahları Narlıdere’deki evimden buraya geliyorum. Burada tatlı dil, güler yüz ve güzel bir hizmet var. Burayı bırakıp başka bir yere gitmek aklımızın ucundan geçmiyor. Burası ayrıca çok temiz. Eşimle de buraya sık sık geliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Evimizde gibi hissediyoruz”

Ramazan Bağbozan isimli müşteri de, “Kadın eli değen yerler her zaman güzel ve temiz olur. Bazı yerlerde hijyene dikkat edilmiyor ama buraya geldiğimde kendimi rahat hissediyorum. Jale Hanım çok güler yüzlü. İnsanlar da huzur bulduğu yeri tercih ediyor. Burada kendimizi evimizde gibi hissediyoruz” sözlerine yer verdi.