Enerji veren besinlerle halsizliği yenmek mümkün

Halsizliğin, ruhsal veya fiziksel yorgunluk ile karakterize düşük enerji hali olduğunu ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Tuğba Küçük, Bu yorgunluk hissi bir kez geldiğinde, günün kalan diğer zamanlarını işlevsel kullanamamanıza sebep olur. Fakat doğru besinleri tüketerek bu sorundan kurtulmak oldukça kolay diye konuştu

Enerji veren besinlerle halsizliği yenmek mümkün

Halsizliğin, ruhsal veya fiziksel yorgunluk ile karakterize düşük enerji hali olduğunu ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Tuğba Küçük, "Bu yorgunluk hissi bir kez geldiğinde, günün kalan diğer zamanlarını işlevsel kullanamamanıza sebep olur. Fakat doğru besinleri tüketerek bu sorundan kurtulmak oldukça kolay" diye konuştu

Günlük hayatın koşuşturması, genel yoğunluk ve stresle birlikte vücudun yorgun ve halsiz kalabildiğini belirten Medicana Bursa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Tuğba Küçük, "Hava durumunun bile halsizlik ve bitkinlik oluşturabilir. Toplumda en yaygın görülen sorunlardan biri olan yorgunluk, temelinde stres, endişe, gibi psikolojik sebepler barındırdığı gibi kansızlık, uyku apnesi, tiroid rahatsızlıkları türü birçok fizyolojik sebeplerden de kaynaklanabilir" dedi.

Uyku bozuklukları, uzun süreli stres veya grip gibi hastalıklar da dahil olmak üzere halsizliğin pek çok farklı sebebi olabileceğini belirten Küçük, "Gün boyu tükettiğimiz gıdalar, vücudumuz tarafından işlenerek günlük faaliyetlerin yerine getirilebilmesi için ihtiyaç duyulan enerjiye dönüştürülür. İşte tam bu noktada vücudumuzun gereksinim duyduğu faydalı besinleri ve vitaminleri tüketerek halsizlikten kurtulmak oldukça kolay. İçecek olarak bir bardak taze sıkılmış portakal suyu içebilirsiniz. B ve C vitaminlerinin bu karışımı size gün boyu ihtiyaç duyacağınız enerjinin büyük bir kısmını sağlayacaktır. Kivi, havuç, armut, maydanoz gibi gıdaların faydaları vardır. Kivi C vitamini açısından zengin bir meyve. Sabahları veya gün içinde tüketilen bir adet kivi enerji vererek metabolizmayı canlandırmaktadır" dedi.

Protein kaslar için gereken enerjinin ana kaynağı olduğunu belirten Küçük, "Yüksek protein içeren ve "tirozin" bakımından zengin gıdalar norepinefrin ve dopamin üretimini arttırarak motivasyon ve uyanıklık sağlar. Ancak sığır eti ve yumurta gibi protein kaynaklarının sık tüketimi kötü kolesterol seviyelerini yükseltebilir. Bunun yerine protein kaynağı olarak derisiz tavuk eti, fasulye gibi alternatif besinleri kullanabilirsiniz. Kompleks karbonhidratlar vücudun birincil enerji kaynağıdır. Yeterli miktarda enerji için nişastalı gıdalar, sebze ve meyve, kepekli tahıllar yiyebilirsiniz. Ayrıca uyku alışkanlıklarını düzenleyen ve ruh halini geliştiren serotonin bakımından zengin olan kompleks karbonhidrat içeren gıdalar kan şekeri seviyesinin korunmasına da yardımcı olur. Sindirimi kolay olan yoğurt iyi bir protein kaynağı olmasının yanı sıra sindirimi kolaylaştıran "iyi" bakteriler olan probiyotik bakımından da zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirirken kronik yorgunluğa iyi gelebilir. Su teknik olarak "yiyecekler" kategorisinde yer almasa da enerji ve kronik yorgunlukla savaşınızda en büyük yardımcınızdır. Yorgunluk vücudun susuz kaldığının ana göstergesidir. Gün boyu hiç bir fiziksel aktivitede bulunmasanız bile terleme yoluyla su kaybedersiniz. Bu suyu yerine koymak için 8 bardak su içmeye özen gösterin. Sade suyun dışında kafein içermeyen bitki çayları, meyve suları ve elektrolit takviyesi sağlayan sporcu içeceklerinden (fiziksel aktiviteler sırasında) faydalanabilirsiniz" diye konuştu.