• Haberler
  • Aydın
  • İncir üreticileri 'siyah sineğe' karşı uyarıldı

İncir üreticileri 'siyah sineğe' karşı uyarıldı

Dünya'nın en kaliteli incirlerinin yetiştirildiği Aydın'da üreticilerde yeni sezon hazırlıkları başlarken Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü siyah sineğe karşı üreticileri uyardı.

Dünya’nın en kaliteli incirlerinin yetiştirildiği Aydın’da üreticilerde yeni sezon hazırlıkları başlarken Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü siyah sineğe karşı üreticileri uyardı.

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde incir bahçelerinde zararlılara yönelik gerçekleştirilen çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bu çerçevede İl Müdürlüğü yaptığı paylaşımla incirde meyve dökülmelerine sebep olan siyah sineğe karşı üreticileri uyardı. Konu ile ilgili Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Ergin hali 2,5-4,5 mm boyunda, parlak, metalik siyaha yakın, koyu mavimsi yeşil renklidir. Kanatları vücuttan uzun, bacaklar koyu kahverengi, vücut ince ve sert kıllı, gözler kiremit kırmızısıdır. Monofag bir zararlıdır. Sadece incirde zarar yapar. Erginler incir meyvelerinin akıntıları ve incir sütü ile beslenmektedir. Zararlı yumurtasını incir meyvesinin alt kısmında yer alan (ilek arıcıklarının giriş yaptığı) ostiolde bulunan pulcukların altına bırakır. Yumurtadan çıkan larvalar buradan meyve içerisine giriş yapar. İncir Siyah sineğinin larvaları meyvelerde galeriler açarak zarar yapar. Bu meyveler zamanından önce olgunlaşma periyoduna girer, bazen hafif tatlanır, kabarırlar ve dökülürler. Boğa’daki zararı sonucu ilek meyvesi azlığına neden olabilmektedir. Yoğunluk olması durumunda meyve dökümleri de artacaktır. Söz konusu zararlının incirlerde zarar yapmasını önlemek amacı ile incir alanlarının kontrol edilmesi, ekonomik zarar eşiğine ulaşabilecek yoğunluk tespit edilmesi durumunda söz konusu zararlıya karşı mücadele yapılması gerekmektedir. İncirlerde tozlaşmayı sağlayan ilekleme işleminin bitmesinden hemen sonra (son ilek asıldıktan 5 gün sonra) ilaçlama yapılır. İncir meyvelerinde 10 gün sonra yapılan gözlemlerde yeni vuruklu meyve görülmeye devam ediyorsa ikinci ilaçlama, gerekirse yeni vuruklu meyveler dikkate alınarak 10 gün sonra üçüncü bir ilaçlama yapılabilir. Kimyasal mücadelede Bakanlığımızca önerilen bitki koruma ürünlerinin kullanılması büyük önem arz etmektedir” ifadeleri yer aldı.

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme