Kütahya Şehir Hastanesi'nde üç boyutlu basım teknolojisi kullanılıyor

Kütahya Şehir Hastanesi'nde üç boyutlu basım teknolojisi ile operasyon süresi kısalıyor ve komplikasyon riskini azaltılıyor.

Kütahya Şehir Hastanesi'nde üç boyutlu basım teknolojisi kullanılıyor

Kütahya Şehir Hastanesi’nde üç boyutlu basım teknolojisi ile operasyon süresi kısalıyor ve komplikasyon riskini azaltılıyor.

Kütahya Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı, hastaların cerrahi öncesi hazırlıklarını daha konforlu hale getirmek ve tanıda kolaylık sağlamak amacıyla Türkiye’de sayılı merkezlerden biri olarak üç boyutlu basım teknolojisini kullanıyor.

Şehir Hastanesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Nöroşirürjikal kullanımda en önemli amaçlardan biri, lezyona ya da ulaşılmak istenen anatomik yapıya en güvenli yaklaşımı bulmaktır. İki boyutlu yaklaşımlarda zor olan derinlik algısını, cerrah üç boyutlu yaklaşımlar ile rahatlıkla yakalayabilmektedir. Buna bağlı olarak üç boyutlu yazıcılar, uygun malzeme ile ürünün dokusunun, simüle edilmek istenen organ ya da dokuya uygun yapılmasına imkan sağlamaktadır. Modelleme, cerrahi planlama sürecinde kullanılarak operasyon süresi kısaltılmasında ve komplikasyon riskinin azaltılmasına fayda sağlamaktadır. Modelleme sayesinde ameliyat öncesinde hastalarımıza somut bir model oluşturularak baş ve bel bölgesinde simülasyona imkan sağlanmaktadır. Bu simülasyon sayesinde cerrahın işi kolaylaşmakta ve hastada gelişebilecek komplikasyonlar minimal düzeye inmektedir. Kliniğimizde mevcut olan üç boyutlu modelleme cihazları sayesinde hastalarımıza ileri teknoloji imkanlar sunulmaktadır. Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Emre Aydın ve Uzm. Dr. Haydar Eren Özkaya Nöroşirürji Kliniği’nde geniş bir ekip ile birlikte tanı ve tedavi yöntemlerini uygulamaktadır. Ayrıca Kütahya Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Kliniği, ülke çapında klinik gözlemci eğitimlerine de devam etmekte ve mevcut teknolojileri disiplinli olarak farklı merkezlerde uygulamaktadır" ifadelerine yer verildi.