• Haberler
  • Manisa
  • Selendi'nin Çortak Mahallesinde asırlık gelenek yaşatılıyor

Selendi'nin Çortak Mahallesinde asırlık gelenek yaşatılıyor

Manisa'nın Selendi ilçesi kırsal Çortak Mahalle halkı yıllardır yaptığı katmer hayrını devam ettiriyor. Her perşembe köy kadınların saç üzerinde yaptığı katmerler yoldan geçenlere dağıtılıyor.

Manisa’nın Selendi ilçesi kırsal Çortak Mahalle halkı yıllardır yaptığı katmer hayrını devam ettiriyor. Her perşembe köy kadınların saç üzerinde yaptığı katmerler yoldan geçenlere dağıtılıyor.

Selendi Demirci yolu üzerinde bulunan Selendi’ye bağlı Çortak Mahallesinde asırlardır gelenek haline gelen ve hâlâ daha yöre halkı tarafından perşembe günleri gerçekleştirilen katmer ikramı geleneği yaşatılıyor. Selendi Demirci yolu üzerinde saç ateşleri yakan mahallenin kadınları saç ateşinde pişirdikleri katmerleri yoldan geçen herkese ikram ediyor. Bu sezonun kurak geçmesinin ardından yağmur hayrı içinde yapılan katmer hayrı vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılanıyor. Mahalle halkının destekleriyle yıllardır yapılan ve yapılmaya da devam edilecek olan etkinliğe katılan Selendi Kaymakamı Mustafa İlker Kara, mahalle halkına teşekkür ederek, "Bu tür geleneği mahalle halkımız devam ettiriyor. Emeklerine sağlık. İnşallah bu yıl bereketli bir yıl olur. Yağışlarımız bol olur, tarımımız bol olur." dedi.

Mahalle Muhtarı Mehmet Karabulut ise, "Mahalle halkımız tarafından yıllardır bu hayrımızı yapıyoruz. Bu yapılan etkinliğimiz bundan sonra da gelecek nesillere aktarılarak devam edecek." diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme